Śląski Portal Ślubny - reklamuj swoją firmę za darmo!


Jesteś tutaj - Blog ślubny >> Symbolika obrączek ślubnych.


Symbolika obrączek ślubnych.

2017-07-04

Obrączki to jeden z najpiękniejszych symboli małżeństwa, czyli namacalny dowód Waszej miłości, jednak ich symbolika jest znacznie głębsza.

Źródła historyczne mówią, że w zależności od tego, z czego wykonany jest pierścień, ma on inne znaczenie. I tak obrączki wykonane z miedzi i mosiądzu symbolizowały siłę uczucia, jakim mężczyzna obdarzał kobietę. Złote lub srebrne (najpopularniejsze w naszych czasach) świadczą o głębokim zaufaniu małżonka do swojej przyszłej żony.

W kościele zwyczaj wręczania sobie obrączek przyjął się dopiero w XIII wieku. Akt podarowania pierścieni to połączenie zakochanych na dobre i złe, a podobieństwo biżuterii to znak, że kobieta i mężczyzna są jednością od chwili zawarcia związku małżeńskiego.

Obrączki świadczą także o wierności, są znakiem dla innych ludzi, że dana osoba pozostaje z kimś w związku. Przypominają o tym, że przed Bogiem i świadkami ślubowaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Obrączki mają symbolizować nieskonczoność związku, a więc „dopóki śmierć nas nie rozłączy”, a także jego siłę i moc. I przypominać, że mimo przeciwności losu, zawsze wszystko powraca do równowagi. Szczególnie warto o tym pamiętać w gorszym okresie Waszego małżeństwa, kiedy trzeba odświeżyć sobie przysięgę i pokonać problemy.

I chociaż obrączka to tylko symbol (do którego nie wszyscy przywiązują znaczenia), to jednak jego wymowa jest jasna: nieskończoność, wieczność i doskonałość. Jego kulisty kształt – bez początku ani końca to symbol miłości, która pojawia się i trwa.


Tekst: Patrycja Żurek redaktorzurek.pl/


Zobacz również:

 Przesądy związane z obrączkami.

 Rocznice ślubu - ich znaczenie i prezenty.

 Toasty weselne.