Śląski Portal Ślubny - reklamuj swoją firmę za darmo!


Jesteś tutaj - Blog ślubny >> Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele, w USC


Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele, w USC

2017-09-22

Przysięga małżeńska to kilka zdań, które sprawiają, że stajecie się mężem i żoną. Przesąd mówi, że jeżeli któraś z osób się pomyli, wypowiadając ją, zapewni to szczęście w małżeństwie.

Formuła przysięgi składanej w kościele znacząco różni się od tej z Urzędu Stanu Cywilnego.

 

W kościele wygląda to w następujący sposób:

Zaczyna Pan Młody:

Ja, (imię Pana Młodego) biorę Ciebie (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie te same słowa powtarza Panna Młoda...

 

Przy wymianie obrączek Pan Młody mówi:

(Imię Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Później powtarza Panna Młoda.

 

Podczas ślubu cywilnego Pan Młody wypowiada takie zdania:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w Związek Małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Te same słowa powtarza Panna Młoda.

 

Później urzędnik Stanu Cywilnego oświadcza:

Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani (...) i Pana (...) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.

 

Małżeństwo to nie tylko prawa, ale również obowiązki. Warto pamiętać, że istnieje obowiązek wzajemnej pomocy, wierności, współdziałania – który polega na tym, że małżonkowie wszystkie ważne dla rodziny sprawy powinni rozstrzygać w porozumieniu ze sobą.

Przysięga małżeńska to nie puste słowa, w nich zawarte są także zobowiązania, które każde z małżonków powinno wypełniać. Są one nie tylko potwierdzeniem łączącego Was uczucia, ale także gotowości do tego, by żyć razem, wspierać się i robić wszystko, by to małżeństwo było zgodne przez lata. Aż do śmierci.


Tekst: Patrycja Żurek redaktorzurek.pl/


Zobacz również:

Jakie nazwisko po ślubie?

Atrakcje weselne - cz.2

Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!